Vítání občánků obce Rochlov

Dne 20. ledna 2018 proběhlo v naší obci vítání nejmladších občánků Rochlova

03.12.2017

Rozsvícení vánočního stromu

Připomeňte si atmosféru při rozsvícení vánočního stromu.

19.08.2017

O pohár starosty obce

V sobotu 19.8. proběhl 18. ročník fotbalového turnaje "O pohár starosty obce Rochlov". Děkujeme zůčastněným za vynikající sportovní výkony a těšíme se opět za rok na shledanou.

16.04.2017

Velikonoční rachtání

Podle pověsti vždy na Zelený čtvrtek po odeznění modlitby Sláva na výsostech Bohu všechny zvony umlkají a odlétají do Říma pro požehnání svatého otce. Když zvony doletí, papež jim požehná za věrné služby církvi a zvony letí zpět. Na Bílou sobotu po Gloria se vrací a zvoní. Po dobu nepřítomnosti zvonů, nahrazují jejich vyzvánění rachtači, kteří pomocí rachtacích trakařů a řehtaček procházejí v určených časech vesnicí a rachtají. V Rochlově se v současné době rachtá na Zelený čtvrtek, Velký pátek v 6.00, ve 12:00 a v 18.00 hodin. Na Bílou sobotu ráno v 6:00 a pak v 10:00 hod rachtači obcházejí vesnici a za svoje služby prosí hospodyně o výslužku. Tu většinou tvoří syrová nebo vařená vejce, čokolády, pamlsky a peníze. Tento zvyk nijak nesouvisí s dalším velikonočním zvykem, kterým je šupání a pomlazování holčiček, dívek a žen pomocí pomlázky (karabáče, dynovačky), který se provádí na Velikonoční pondělí. I za toto vyšupání pak mohou koledníci žádat koledu.

01.01.2024 - 31.12.2024

KALENDÁŘ AKCÍ NA ROK 2024